Wyposażenie łazienki, z której korzystać będą osoby niepełnosprawne, a także osoby w starszym wieku wymaga kreatywności, a przede wszystkim zrozumienia potrzeb takich osób. Dlatego też niezmiernie ważne przy planowaniu urządzenia łazienki jest spełnienie wymagań i przyjętych powszechnie norm, a ponadto uwzględnienie indywidualnych potrzeb Klienta.

 

Dlatego też EMKA Łazienki zapewnia swoim Klientom bezpieczne, sprawdzone i komfortowe rozwiązania dla każdej łazienki.
bathroom-cabinet-candles-342800

PRZESTRZEŃ MANEWROWA W ŁAZIENCE

W pierwszej kolejności przy projektowaniu i wyposażeniu łazienki przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych lub osób o ograniczonej sprawności ruchowej, zwrócić uwagę na przestrzeń jaką mamy do dyspozycji. Niezależnie czy szukamy odpowiedniego sprzętu do łazienki prywatnej, czy toalet w budynkach publicznych, szczególnie ważne jest:

  • ZAPEWNIENIE TZW. PRZESTRZENI MANEWROWEJ O MINIMALNYCH WYMIARACH 150 CM X 150 CM (w przypadku osób poruszających się na wózku inwalidzkim)
  • INSTALACJA ARMATURY ŁAZIENKOWEJ NA ODPOWIEDNIEJ WYSOKOŚCI
  • MONTAŻ UCHWYTÓW/SKŁADANEGO SIEDZISKA/BARIEREK
  • WYBÓR DRZWI WEJŚCIOWYCH DO ŁAZIENKI O SZEROKOŚCI MIN. 90 CM
  • ELIMINACJA PROGÓW WEJŚCIOWYCH
  • ANTYPOŚLIZGOWA PODŁOGA

WYPOSAŻENIE ŁAZIENKI

Oprócz zapewnienia odpowiedniej przestrzeni manewrowej w łazience, niezmiernie ważne jest odpowiednie jej wyposażenie. Sprzęty i armatura łazienkowa powinny być dobrane z uwzględnieniem stanu zdrowia osób z nich korzystających. Przede wszystkim należy zadbać o trzy podstawowe elementy w jakie powinna być zaopatrzona łazienka, z której korzystać będą osoby o ograniczonej sprawności ruchowej:

Szczególnie ważny jest odpowiedni wybór miski ustępowej. Powinna być znacznie dłuższa niż standardowa, co ułatwiać będzie transfer z wózka inwalidzkiego oraz wspomagać będzie osoby starsze przy powstawaniu z miski. Warto także rozważyć montaż dodatkowych poręczy, w tym uchylnej po stronie transferowej, które służyć będą do podciągania i asekuracji.

W celu poprawy komfortu korzystania z łazienki przez osoby niepełnosprawne warto także rozważyć zakup umywalki z odpowiednim wyprofilowaniem dla podparcia przedramion. Ponadto wskazane jest też zamontowanie dodatkowych poręczy znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie umywalki.

W zależności od wielkości łazienki warto także rozważyć zamontowanie punktu natryskowego. Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Odpowiedni brodzik powinien być przede wszystkim wbudowany równo z poziomem posadzki. Oprócz tego warto rozważyć także zakup dodatkowych poręczy i siedzisk, które obecnie stanowią już standardowe wyposażenie punktu prysznicowego.

Bezpieczeństwo

Urządzając łazienkę oprócz zapewnienia komfortu seniorów warto zadbać o bezpieczeństwo naszych bliskich. W tym celu niezmiernie ważny jest wybór akcesoriów i uchwytów posiadających odpowiednie atesty. Tylko takie akcesoria gwarantują bezpieczne z nich użytkowanie. Dlatego też warto rozważyć zakup produktów znanych marek: Cersanit, Sanplast, a także ADA Żnin.